Stan techniczny pojazdu

Jazda autem jest bezpieczna wtedy, gdy odpowiednio ułożą się różne czynniki, zarówno stojące po stronie kierowcy, jak i te zewnętrzne. Osoba kierująca autem bierze odpowiedzialność za swoje zachowanie i przestrzeganie przepisów, ale również za techniczną kondycję pojazdu z jakiego korzysta. Jeśli świadomie wyjeżdża w trasę maszyną w kiepskim stanie, to naraża siebie oraz innych.

Dlatego właśnie trzeba podkreślić, że dla bezpieczeństwa szalenie istotne jest to, co kryje się pod maską auta. Wiele samochodów, które spotykamy na drogach nie powinno być w ogóle uruchamianych. Wysłużone auta często towarzyszą nam ze względów sentymentalnych, ale nie zawsze przywiązujemy wagę do tego, aby ich stan techniczny był właściwy.

Brak regularnego serwisowania sprawia, że maszyna może odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Dla równowagi są jednak wiekowe pojazdy, o które właściciele bardzo zadbali i nadal spisują się one doskonale – choć większość podzespołów została nierzadko wymieniona. Bez względu na kontekst naszym obowiązkiem jako kierowców jest czuwać nad tym, aby auto było w dobrym stanie.