Jazda na prąd

Kolejnym krokiem na drodze do motoryzacji ekologicznej i wykraczającej poza nasze zaściankowe wyobrażenia są auta działające wyłącznie dzięki energii elektrycznej. Jeszcze kilkanaście lat temu były to wizje obecne w filmach oraz literaturze science-fiction, jednakże od kilku lat możemy obserwować, jak rozwija się seryjna produkcja takich rozwiązań.

Krok milowy w tej materii został dokonany przez Amerykanów, którzy stali się pionierami w produkcji samochodów działających tylko i wyłącznie w oparciu o prąd. Pewnie osoby, które interesują się motoryzacją znają markę Tesla Motors.

Swoją nazwę wzięła ona od nazwiska wybitnego serbskiego wynalazcy i badacza Nikoli Tesli. Większą część swojej aktywności poświęcił on na eksperymenty związane z właśnie z elektrycznością.

On stworzył między innymi słynną cewkę Tesli, która poprzez regulowane wyładowania elektryczne może służyć nawet jako nieszablonowy instrument muzyczny. Dziś amerykańscy inżynierowie zainspirowani Serbem tworzą wyjątkowe auta.

Modele produkowane pod marką Tesla nie potrzebują katalizatorów, ponieważ w ogóle nie generują spalin. Całe ich działanie oparte jest o prąd pochodzący z ładowalnych akumulatorów.

To one napędzają wydajny silnik i odpowiadają za pracę wszystkich innych funkcji mechanicznych oraz podzespołów zamontowanych pod maską. Także w Europie takich maszyn przybywa, a na Zachodzie budowane są masowo specjalne punkty umożliwiające ładowanie aut, które do poruszania się potrzebują tylko prądu.

Pierwsze pojazdy od Tesli pojawiły się również w Polsce, ale wciąż są u nas egzotyczną nowością.