Piłeś, nie kieruj!

Do najczęstszych przyczyn wypadków oraz kolizji należy wpływ alkoholu na kondycję kierowców. Są kraje, w których ciężko jest spotkać kierującego z procentami w wydychanym powietrzu, jednakże w Polsce niezmiennie stanowi to plagę.

Każdego roku polska policja zatrzymuje setki kierowców pod wpływem napojów wyskokowych. Pewien odsetek z nich stanowią osoby wręcz pijane, które ledwo trzymają się kierownicy.

Nie zawsze taki kierowca powoduje wypadek – wszak wielu z nich udaje się bez większych problemów dotrzeć do celu. Ryzyko jest jednak ogromne.

Niemal zawsze udowodnione przekroczenie dopuszczalnej normy spożycia alkoholu kończy się utratą prawa jazdy, a czasami również odpowiedzialnością karną. Jeśli dojdzie do wypadku, w którym ktoś odniesie obrażenia, obecność alkoholu we krwi zawsze stanowi okoliczność obciążającą kierowcę.

Sąd bierze to pod uwagę przy wymierzaniu kary. Jedną z możliwych konsekwencji w zależności od stanu prawnego w danym państwie jest czasowy lub trwały zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.