Udana eksploatacja – spokojny kierowca

Samochód spełnia swoje zadania we właściwy sposób jedynie wtedy, kiedy pracuje bez żadnych przeszkód. Wiemy doskonale, że jeśli jakieś urządzenie miewa awarie, to nie służy nam tak jak należy. Statystycznie rzecz biorąc auta mogą się psuć tak samo jak wszystkie inne sprzęty, choć kaliber takiego psucia jest w tym konkretnym przypadku zupełnie inny. Przede wszystkim rzadko kiedy mamy możliwość, aby samodzielnie i w krótkim czasie naprawić auto i przywrócić je do sprawności – chyba że sami posiadamy wiedzę oraz umiejętności mechanika, choć czasami nawet to nie wystarczy. W momencie zakupu nowego auta kierowca ma prawo zakładać, że czeka go przynajmniej kilka lat spokojnej, bezproblemowej jazdy. Sprawność wszystkich mechanicznych funkcji auta jest zawsze gwarantowana przez producenta na przynajmniej dwa lata, chociaż rynek wymusił, aby ten okres ochrony wydłużyć.

Stąd nie powinny nas dziwić modele aut z gwarancją na przykład pięcioletnią – zwykle idzie za nią również wyższa jakość zastosowanych podzespołów oraz rozwiązań technicznych. Przeciętny czas „życia” samochodu ulega jednak skróceniu, a nie wydłużeniu. Na ulicach możemy wciąż zobaczyć modele sprzed kilkunastu, a czasami nawet kilkudziesięciu lat, które wprawdzie reperowane wielokrotnie wciąż się poruszają. Jest natomiast mało realne, aby za 20 lat zobaczyć na drodze modele sprzedawane dziś w salonach jako rynkowe nowości. To zjawisko dotyczy zresztą nie tylko motoryzacji, ale wielu innych branż. Miejmy to na uwadze, gdy decydujemy się na wóz.