Silnik – serce samochodu

www.atelierpapillon.pl

Powyżej wymieniliśmy silnik jako jedno z najważniejszych kryteriów jakie należy brać pod uwagę przy zakupie samochodu. Zdecydowanie podtrzymujemy to stanowisko i teraz nieco je rozszerzymy. Otóż silnik jest tak naprawdę sercem każdego auta. Układ napędowy to centralny punkt, od którego zależy, czy nasze cztery kółka będą spełniać swoje najważniejsze zadanie – czy będą jechać. Awaria silnika oznacza, że nie ruszymy z miejsca, więc ten podzespół musi przedstawiać sobą jak najwyższą jakość.

Dziś jest o to dość łatwo. Wszyscy producenci aut starają się, aby silniki montowane pod maską były jak najbardziej dopracowane. Bardzo ważna jest wydajność, a więc to, by auto nie zużywało zbyt wiele paliwa. Znalezienie optymalnego modelu spalania, dzięki któremu koszty eksploatacji maszyny nie będą szokująco wysokie nie jest sprawą łatwą. Wymaga lat doświadczeń, licznych testów oraz badań naukowych, które same w sobie generują koszty.

To już zadanie dla inżynierów czuwających nad produkcją każdego modelu obecnego na rynku. Typowe problemy z silnikiem często wynikają z błędów popełnianych przez samego kierowcę, który zaniedbuje chociażby kwestie związane ze stosowaniem oleju silnikowego. Jeśli nie jest on dostatecznie często uzupełniany lub używamy specyfiku niskiej jakości, to po jakimś czasie silnik może działać niesprawnie. Zatarcie silnika może skutkować jego poważnym uszkodzeniem i jako kierowcy będziemy uziemieni do czasu naprawy. Dlatego należy przestrzegać zaleceń producenta odnośnie użytkowania silnika, co leży już po stronie właściciela samochodu.