Włókniaki – co to takiego?

Włókniaki – co to takiego?

Włókniaki to rodzaj nowotworu łagodnego, o charakterze znamion skórnych. Nie zagrażają one zdrowiu, ale mogą być uciążliwe i nieestetyczne. Wyróżnia się włókniaki miękkie – wrodzone, choć mogą ujawnić się też w późniejszym wieku oraz twarde – mające prawo pojawić się w każdym okresie życia człowieka.

Włókniaki miękkie mają guzkowatą formę, luźną wobec skóry, na której są osadzone. Występują one często w okolicy twarzy, karku, szyi, ale też w zgięciach – w pachwinie i pod pachami. Najbardziej uciążliwe włókniaki pojawiają się na powiekach i w jamie ustnej.

Zdarza się, że są bardziej liczne, szczególnie może mieć to miejsce wśród osób w starszym wieku. Zabarwione są w odcienie skóry, lub mają nieco ciemniejszy kolor. Włókniaki twarde zwykle występują pojedynczo, lokalizując się często na kończynach.

Są one mniejsze i nie tak wypukłe. Znamiona te nie wymagają leczenia, ale można je usunąć chirurgicznie lub za pomocą laseroterapii w gabinetach medycyny estetycznej.