Ornaty w niecodziennych kolorach

Szaty liturgiczne charakteryzują się ogromną różnorodnością wzorów, fasonów i kolorów. Poza podstawową gamą dozwolonych kolorów okryć, dopuszczone do użytku są też takie, których barwy bywają często dla ludzi zaskoczeniem. Przykładem niecodziennych szat mogą być ornaty różowe, niebieskie oraz granatowe.
Przeczytaj również: Fascynacja plastikiem
Ornatów różowych używa się jedynie w dwóch przypadkach: w trzecią niedzielę Adwentu, zwaną niedzielą radości oraz w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Kolor różowy jest symbolem szczęścia w okresach oczekiwania i pokuty. Ornaty niebieskie to odmiana ornatów białych – najczęściej niebieskie są jedynie pojedyncze elementy.
Przeczytaj również: Wielokulturowość w stylu hippie
Ten kolor szat wykorzystywany jest przy okazji uroczystości ku czci Maryi. Co ciekawe, nie jest on do końca poprawny liturgicznie – w przypadku mszy maryjnych powinno się wykorzystywać głównie białe okrycia. Szaty w kolorze granatowym są używane w kościołach anglikańskich i starokatolickich.
Przeczytaj również: Jak wybrać parasol, który będzie nam służył przez długie lata
Są odpowiednikiem ornatów fioletowych – nosi się je w Adwencie. Kolor granatowy jest w tym wypadku symbolem oczekiwania na wschód słońca.