Najpopularniejsze szaty liturgiczne

Szatami liturgicznymi nazywamy odzienia, które duchowni ubierają do prowadzenia nabożeństw lub Eucharystii. Jest ich aż 7, każda z nich pełni różne funkcje i posiada odmienną symbolikę. Dwie szaty są jednak absolutnie niezbędne, a co za tym idzie też najpopularniejsze – mowa o albie i ornacie.

Alba to szata, której pierwowzorem była noszona w starożytnym Rzymie tunika. Wyglądem przypomina ona długą, szeroką suknię z długimi rękawami. Pierwotnie wszystkie były lniane, jednak obecnie najczęściej są uszyte z bawełny.

szaty liturgiczne noszą kapłani oraz posługujący wszystkich stopni, od ministrantów po akolitów. Alby są również wykorzystywane przez duchownych religii protestanckich. Ornatem nazywamy okrycie wierzchnie, które kapłan przywdziewa na albę.

Występują 3 rodzaje tych szat: skrzypcowe, gotyckie oraz stożkowe. Obecnie, ze względów komfortowych, używa się głównie tych ostatnich. Ornaty występują w sześciu podstawowych kolorach: zielonym, czerwonym, fioletowym, złotym, czarnym oraz białym.

Dobór koloru jest zależny od okazji i okresu liturgicznego.