Jak powstaje blizna?

Wielu z nas uległo kiedyś zranieniu, po którym pozostał nieprzyjemny ślad. Czasami blizny są tylko tymczasowymi zmianami skórnymi, choć zdarza się, że zostają one na dłużej, lub nawet towarzyszą nam do końca życia. Jak to się dzieje, że nasz organizm jest w stanie się zregenerować, pozostawiając tylko bliznę? W nomenklaturze dermatologów, blizny są następstwem uszkodzenia skóry właściwej oraz wynikiem zastąpienia rany przez tkankę łączną włóknistą.

Gojenie się rany prowadzi do powstania tej widocznej zmiany skórnej i przebiega w kilku fazach. Początkowo na ranie powstaje strup, dzięki działaniom płytek krwi, które hamują dalszy jej przepływ. Następnie organizm naturalnie oczyszcza ranę z bakterii oraz uszkodzonych tkanek, poprzez gromadzenie fibroblastów i makrofagów.

Intensywnie wytwarzany jest również kolagen, który podtrzymuje powstającą bliznę. Jest ona pozbawiona pigmentu skóry właściwej, dlatego też ma nieco jaśniejszy kolor i pozostaje widoczna. Jeśli blizna nie jest zbyt duża, możemy zachować ją, jako unikatową pamiątkę.