Jak często wymieniać olej w silniku i dlaczego?

Jak często wymieniać olej w silniku i dlaczego?

W zasadzie każdy kierowca powinien wiedzieć jak i kiedy należy wymienić olej w silniku. Nie jest to wcale trudne zadanie, natomiast trzeba pamiętać o tym, aby regularnie kontrolować stan płynów. Pozostaje jednak pytanie, jak często dokonywać wymiany. Wielu kierowców próbuje robić to na wyczucie, to znaczy wymieniają wtedy, kiedy wydaje im się, że jest po prostu taka potrzeba. Niektórzy robią to po 10 tysiącach kilometrów przebiegu, inni po 20 lub nawet 30 tysiącach. Nie ma w zasadzie jednej, idealnej metody, natomiast warto pamiętać o kilku rzeczach. Pomocą może okazać się zalecenie producenta – potrzebne do wymiany oleju informacje znajdują się z reguły w książce serwisowej naszego auta. I tutaj wiele zależy od danego producenta, gdyż w przypadku niektórych samochodów wyznaczony przebieg wynosić będzie 10 tysięcy kilometry, a w przypadku innych znacznie więcej. Książka serwisowa to jednak nie jedyne dziś miejsce, w którym można znaleźć informacje na temat wymiany oleju – w wielu nowych samochodach o tym, że konieczna jest wymiana informuje komputer pojazdu, dzięki czemu w odpowiednim czasie zostaniemy o tym poinformowani.

To sprawia, że nie musimy martwić się liczeniem kilometrów.

Dlaczego należy regularnie wymieniać olej silnikowy?

Sam olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów, jeśli chodzi o samochód – jest to bowiem podstawa prawidłowego działania jednostki napędowej. Bez tego ciężko byłoby nam się poruszać. Olej silnikowy odpowiada bowiem nie tylko za ochronę silnika przed przegrzaniem, lecz również za utrzymanie optymalnej temperatury pracy w poszczególnych podzespołach całego motoru. Nic więc dziwnego, że jest tak ważny – brak oleju lub gwałtowany spadek jego poziomu może doprowadzić nawet do zatarcia silnika. Dodatkowo, niektóre elementy mogą się po prostu znacznie szybciej zużywać, co może skutkować nieoczekiwanymi awariami. Wszystko to powoduje, że wymiana oleju silnikowego powinna odbywać się regularnie, abyśmy mieli w ten sposób pewność, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Warto więc postawić na olej syntetyczny, czyli najlepszą dziś opcję, jeśli chodzi o oleje silnikowe – nie jest to co prawda najtańsze z rozwiązań, lecz syntetyki mają najlepsze właściwości i zapewniają najwyższy poziom ochrony jednostki napędowej, znacznie wyższy niż oleje półsyntetyczne czy mineralne. Można też rozważyć zakup oleju typu „long life”, co w praktyce oznaczać będzie, że wymiana nastąpi po przejechaniu około 30-35 tysięcy kilometrów.