Fascynacja plastikiem

Plastik z pewnością można uznać za jedną z bardzo wartościowych i powszechnie wykorzystywanych zdobyczy dziewiętnastego wieku. Dzisiaj nazwa tego tworzywa sztucznego jest potocznie wykorzystywana do opisania kobiet, których wygląd dosyć znacznie odbiega od powszechnie cenionej naturalności.

Warto jednak wiedzieć, że istniały czasy, w których elementy wykonane z plastiku uznawano za wyjątkowo piękne. Tak właśnie było w latach osiemdziesiątych.

Plastik był tworzywem, z którego przygotowywano rozmaite dodatki, mające znacząco upiększać kobiece stroje. Jako dodatek do wielu ubiorów z upodobaniem wkładano szerokie, różnokolorowe bransolety.

Często na ręce znajdowało się ich więcej niż jedna. Podobny styl ceniono sobie w odniesieniu do kolczyków.

Patrząc z perspektywy współczesnej mody, mogłoby się wydawać, że tego typu dodatki powinny być zestawiane ze stonowanymi ubraniami. Gdyby taka zasada królowała w latach osiemdziesiątych, prawdopodobnie ich styl nie byłby uznawany za tak niesamowicie kiczowaty.

Tymczasem plastikowa biżuteria w dużej mierze stanowiła dodatek do strojów o jaskrawych barwach lub pokrytych zwierzęcymi motywami.