Czym kierować się przy wyborze szamponu do włosów?

By mieć zdrowe i piękne włosy, trzeba je właściwie pielęgnować. Na rynku są dostępne najprzeróżniejsze odżywki, maski oraz pianki, jednak podstawowy kosmetyk, wpływający na kondycję włosów, to dobrze dobrany szampon.

Podstawą przy kupnie odpowiedniego kosmetyku tego typu jest określenie, jaki typ włosów się posiada. Na każdym szamponie znajduje się informacja, komu się go poleca, jednak nie zaszkodzi też przeanalizowanie składu.

Jeśli włosy szybko się przetłuszczają, trzeba stosować preparat z dodatkiem składników ściągających, na przykład oleju cytrusowego, rozmarynu czy rumianku. Ekstrakt z cytrusów lub żurawiny przyda się także osobom, które muszą myć włosy w zbyt twardej wodzie.

Włosom cienkim pomoże natomiast szampon, zwiększający objętość, a przesuszonym – bogaty w substancje nawilżające (masło shea, olejek arganowy). Jeśli z kolei pojawi się łupież, nie powinno się go lekceważyć i od razu zastosować specjalny kosmetyk leczniczy.

Należy jednak pamiętać, że nawet najdoskonalszy, najtrafniej dobrany szampon nie pomoże, jeśli nie będzie się odpowiednio dbać o włosy. Zbyt częste mycie głowy lub używanie do niego wody o wysokiej temperaturze może skutecznie przekreślić szansę na utrzymanie ich w odpowiedniej kondycji.