Czujki tlenku węgla

www.studiofbi.pl

Tlenek węgla to bardzo powszechna przyczyna mnóstwa zatruć na terenie kraju. Najczęściej zdarza się w domkach jednorodzinnych bądź kamienicach, wyposażonych w piecyki gazowe, służące do podgrzewania ciepłej wody. Podczas kąpieli bardzo łatwo o zgaszenie płomyka i ulotnienie się tlenku węgla (czadu).

Obecnie co prawda w wielu mieszkaniach stosuje się już nowsze piecyki, które, dzięki zastosowanej technologii są w pełni bezpieczne (na przykład podgrzewacze elektryczne), jednak piecyków gazowych wciąż jest dużo. Inna sprawa, że tlenkiem węgla można się też udusić w przypadku ulatniania się gazu w kuchence. Bardzo dobrym sposobem na uniknięcie katastrofy jest zakupienie czujki tlenku węgla.

Warto zauważyć, że w przypadku piecyków gazowych wystarczy jedna minuta, by zabić człowieka. Czujki należy instalować wszędzie tam, gdzie wykonuje się proces spalania konkretnego paliwa (może ono być płynne, gazowe lub stałe – bez znaczenia). Czujka czadu ma za zadanie przeanalizować stężenie tlenku węgla w powietrzu w odpowiednim przedziale czasu.

Warto wiedzieć, że niższe stężenie tego związku, które występuje dłuższy czas, może też stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia oraz życia ludzkiego. Przy ulatnianiu się gazu również pomogą czujki. Dzięki nim da się bowiem uniknąć wybuchu.

Zwykle tego typu czujki są używane do wykrywania stężenia gazów, takich jak butan, metan lub propan-butan. Jeśli tylko zainstaluje się je w odpowiednich pomieszczeniach, można czuć się bezpiecznym.